Strona główna > Kultura > Muzea

Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej
Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej

Cena: bezpłatnie

Miasto: Jaworzyna Śląska
Data: dowolna
Pora/godzina: dowolna
Ilość osób: dowolna
Opis propozycji:

Zapraszamy turystów w urzekającą podróż do świata kolejnictwa i przemysłu na Dolnym Śląsku. Wizyta w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku otwiera bramę do kolei zamierzchłych czasów, a po dziś dzień można odnaleźć tu pozostałości historycznej "epoki pary"
Serdecznie zapraszamy na wycieczki szkolne uczniów szkół podstawowych , gimnazjów oraz szkół ponadpodstawowych do odbycia pouczającej podróży do Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku.
Wśród maszyn wynalezionych przez człowieka parowóz zajmuje dość wyjątkowe miejsce. Chyba żaden wynalazek nie wywarł tak wyraźnego wpływu na rozwój techniczny, a przede wszystkim społeczny cywilizacji. W Jaworzynie Śląskiej, będącej najstarszym węzłem kolejowym w Polsce, znajduje się największa zachowana na Dolnym Śląsku piękna parowozownia wachlarzowa, w której zgromadzono unikatowy tabor kolejowy.
Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku powstało sześć lat temu na terenie historycznej lokomotywowni w Jaworzynie Śląskiej. Przez ponad rok pertraktowało z PKP o to, by kolekcja parowozów i lokomotyw stała się własnością gminy. Udało się, a wkrótce potem gmina wydzierżawiła wszystkie budynki i eksponaty Muzeum Przemysłu. Cały przejęty zbiór to 34 lokomotywy, 41 wagonów i 8 maszyn warsztatowych. Wszystkie były niesprawne technicznie, a niektóre w stanie całkowitej ruiny. Parowozownia była zdewastowana i rozkradana.
W trakcie działalności muzeum jego pracownicy sukcesywnie prowadzili naprawy i renowacje. Efekt? Obecnie muzeum udostępnia ekspozycję obejmującą zabytkowy tabor kolejowy normalnotorowy od roku 1890 do lat 70-tych XX w. Zbiór składa się z ponad 50 lokomotyw (pochodzenia polskiego, niemieckiego, austryjackiego, angielskiego i amerykańskiego), około 50 wagonów oraz żurawi kolejowych i pługu odśnieżnego. Zajmują one aż 1,5 km torów.
A to nie wszystko! Poza taborem kolejowym do muzeum przybyły także maszyna parowa, dźwig, kolekcja motocykli Harley-Davidson, urządzenia dawnej drukarni, zabytkowy komputer Odra, zbiory ikonograficzne, biblioteczne oraz wiele eksponatów związanych z kolejnictwem i jego otoczeniem z zakresu łączności i zabezpieczenia ruchu kolejowego, nawierzchni kolejowej oraz wiele różnych pamiątek i dokumentów. Uruchomiona została makieta kolejowa w skali H0 sterowana autentycznymi urządzeniami zabezpieczenia ruchu kolejowego. Zbudowano drezynę do jazd rekreacyjnych dla zwiedzających. Otwarto również sale ekspozycyjne – Muzeum Zabawkarstwa Samochodowego oraz salę poświęconą historii motocyklizmu na Śląsku. Otwarto wystawy starych narzędzi stolarskich oraz radioodbiorników, a także uruchomiono Starą Drukarnię.
Dla wycieczek szkolnych przygotowaliśmy specjalny program zwiedzania – nauki połączonej z czynnym odpoczynkiem. Uczniowie zapoznają się z historią techniki, przemysłu i kolejnictwa, poznają ją uczestnicząc w zwiedzaniu, następnie organizowane są zawody na drezynach . Kolejną nową atrakcją Muzeum jest przejazd na bocznicy Muzeum zabytkowym czeskim szynobusem Motorak. Na zakończenie przygotowane jest ognisko lub grill z kiełbaskami- istnieje możliwość zakupu kiełbasek na miejscu w Muzeum lub przywiezienia swojego wyżywienia.
Jaworzyna Śląska znajduje się w centrum dawnego Księstwa Świdnicko – Jaworskiego. W praktyce oznacza to, że wokół niej istnieje wiele ruin zamków, położonych w malowniczych ogrodach i dworkach. Ale to nie wszystko: w pobliżu można zobaczyć także pozostałości przedsięwzięć budowlano – górniczych II wojny światowej, a także wiele Muzeów, sztolnie, palmiarnie oraz obiekty sakralne.
Zaledwie 100 metrów od Muzeum położona jest duży zbiornik wodny Żwirownia – kompleks jeziorek, dla wędkarzy oraz amatorów pływania i sportów wodnych, boisko do siatki, „hawajski” bar na wolnym powietrzu oraz Restauracja Magnolia.

Zwiedzanie- 6zł/ulgowy, 9 zł/normalny
Jazdy na drezynach- bezpłatnie
Przygotowanie grilla/ogniska- 30 zł ( jednorazowo)
Porcja z grilla- 5 zł/osoba
Przejażdżka zabytkowym szynobusem Motorak- 4 zł

Serdecznie zapraszamy !!!!
Opinie korzystających z propozycji: Dodaj swoją opinię Dodaj swoją opinię


Dane kontaktowe:
Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku
dolnośląskie
Towarowa 4, 58-140 Jaworzyna Śląska
74 637 43 30
http://www.muzeumtechniki.pl
muzeumprzemyslu@o2.pl

NewsletterOstatnio dodane